Poza produs Humagrip | 12 comprimate si 4 capsule
2799 RON
In stoc
Cod: W65859001
Producator: URGO

Descriere

Humagrip, 12 comprimate si 4 capsule, Urgo

Indicatii:
Tratamentul simptomatic de scurtă durată al stărilor gripale însoțite de cefalee și/sau febra și senzația de 'nas înfundat'.
Se recomandă numai adulților și copiilor peste vârsta de 15 ani.

Compoziție:
1 comprimat de zi conține: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 60 mg și excipienți:celuloza microcristalină,
amidon pregelatinizat,croscarmeloza sodică,stearat de magneziu,povidona K30.
1 capsulă seara la culcare conține: paracetamol 500 mg, măleat de clorfeniramină 4 mg și excipienți:talc,laurilsulfat de sodiu,
dioxid de siliciu coloidal anhidru,croscarmeloza sodică,eritrozina(E127),indigotina(E132),dioxid de tita (E171),gelatina.
Substanța activă: carbocisteinum.

Mod de administrare:
Durata maximă este de 4 zile. Se va respecta un interval între prize de cel puțin 4 ore.
Doza recomandată este de un comprimat alb de zi dimineață și o capsulă albastră seară înainte de culcare.
Dacă este nevoie se mai pot lua comprimate albe la prânz și seara, dar nu trebuie să se depășească 3 comprimate albe și o capsulă albastră pe zi.

Contraindicații:
Nu luaţi HUMAGRIP comprimate și capsule:
-dacă aveți vârsta sub 15 ani;
-dacă sunteți alergic la substanţele active sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;
-dacă alăptați;
-în general nu se recomandă administrarea la femei gravide.

Precautii:
Înainte să utilizaţi HUMAGRIP comprimate și capsule, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Prezența pseudoefedrinei impune evitarea utilizarii HUMAGRIP în timpul sarcinii.
Studiile experimentale și cele clinice efectuate pe câteva sute de femei gravide au exclus efectul malformativ al pseudoefedrinei.
Toxicitatea fetală este legată de acțiunea farmacologică a moleculei și
se poate manifesta prin tahicardie și hiperactivitate fetală.
În consecință, pseudoefedrina poate fi prescrisă în timpul sarcinii numai dacă este absolut necesar și numai la recomandarea medicului.
Este contraindicat când există detresă fetală sau patologie maternă hipertensivă.
HUMAGRIP este contraindicat în timpul alăptării, deoarece pseudoefedrina se excretă prin laptele matern și poate provoacă tahicardie la sugar.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Conducătorii auto și persoanele care manipulează diverse utilaje vor fi avertizați că HUMAGRIP poate provoca somnolență sau ușoară agitație.

Prezentare:
12 comprimate si 4 capsule

Review-uri

Ai comandat acest produs?

Fii primul care adauga un review!

Discutii, comentarii

Intra in contul tau si vei putea adauga propriul tau comentariu